امروز:

شاهین معمولی یا بَحری، سریع ترین پرنده جهان

شاهین معمولی یا بَحری، سریع ترین پرنده جهان

gby9_t1.jpg

 

پرنده قدرتمند و سریع، شاهین معمولی، پرندگانی با اندازه معمولی را شکار می کند و آنها را در یک حاتی جالب و دیدنی از ارتفاعات بالا به پایین پرتاب می کند. آنها در اواسط قرن بیستم با مسمومیت و سموم دفع حشرات از شرق آمریکای شمالی ریشه کن شدند. پس از تلاش های قابل توجه در زمینه بهبود روند بازگشتی، به طور غیر قابل باوری به دنیای پرندگان بازگشتند. شاهین ها در حال حاضر به طور مرتب در بسیاری از شهر های بزرگ و مناطق ساحلی دیده شده اند.

حقایق جالب در مورد شاهین پرشین

  • مردم در مناطق مختلف بیشتر از هزار سال پیش شاهین ها را برای شکار آموزش داده اند و شاهین در تمام دوران ها به عنوان یکی از با ارزش ترین پرندگان تلقی می شده است. تلاش ها برای پرورش شاهین و احیای مجدد آنها به واسطه روش هایی که در این زمینه برای رسیدگی به شاهین ها توسط یکسری افراد که در زمینه پرورش شاهین ها و سایر پرندگان تجربه هایی داشتند، در بازگرداندن آنها بسیار موثر بود.
  • شاهین ها در پرواز های معمولی به طور متوسط در حدود 40 تا 55 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد و زمانی که برای شکار طعمه خود به صورت مستقیم و با شتاب پرواز می کند سرعت آن به 112 کیلومتر در ساعت می رسد. 
  • شاهین پرشین، یکی از پرندگان محبوب و متداول در سراسر جهان است. این نوع پرنده در تمام قاره ها به جز قطب جنوب و در بسیاری از جزایر اقیانوسی یافت می شود.

محل سکونت

این پرنده با عنوان لاتین Peregrine Falcon شناخته می شود.  Peregrine   به معنای سرگردان یا مسافر است که در سراسر جهان وجود دارد. در آمریکای شمالی آنها مناظر باز مانند کوه ها و صخره ها را که در ارتفاعات بالا هستند، برای ساختن لانه انتخاب می کنند. لانه های آنها را می توان در ارتفاعات 12000 فوت و همچنین در کنار رودخانه ها و سواحل، یا در شهر های کوچکی که جمعیت کمتری دارند، پیدا کرد. در فصل های مهاجرت و زمستان، تقریبا در هر زیستگاه آزادی می توانید لانه های شاهین را مشاهده کنید. اما احتمال بیشتری برای مشاهده لانه شاهین در جزایر، سواحل، کنار رودخانه ها، در مکان های دارای گل و لای وجود دارد.

 

تغذیه

شاهین های معمولی بیشتر پرندگان از گونه های بسیار زیاد را می خورند. در حال حاضر 450 گونه در آمریکای شمالی به عنوان طعمه برای شاهین ثبت شده است و این تعداد در سراسر جهان به حدود 2000 گونه می رسد. مشاهده شده است که آنها پرندگانی به بزرگی درنای شنزار و به کوچکی مرغ مگس خوار، همچنین به زیرکی بادخور گلو سفید را خورده اند. طعمه های معمولی شاهین ها شامل: پرستو، باقرقره، اردک، مرغابی شانه بسر، مرغ نوروزی، مرغان طوفان، کبوتر، مرغ نغمه سرا، زاغ کبود، لارک ها، واکس و سار ها می شود. همچنین دیده شده است که شاهین ها تعداد قابل توجهی از خفاش ها را می خورند.

ساخت لانه

معمولا شاهین ها در صخره هایی در ارتفاع حدودا 7 تا 396 متر لانه‌ی خود را می سازند. روی این صخره ها یک قسمت صاف و طاقچه مانند را انتخاب می کنند که معمولا به میزان یک سوم از پایین صخره فاصله دارد. قسمت های دیگر برای ساخت لانه با این شرایط برج های انتقال برق، معادن، سیلو ها، آسمان خراش ها، کلیساها و پل ها  هستند. در مکان های بدون صخره، شاهین ها از لانه های رها شده کلاغ، عقاب بدون مو، شاهین دم قرمز و لانه های قره قاز استفاده می کنند. در شمال غربی اقیانوس آرام، آنها ممکن است در دامنه های شیب دار و در ریشه های درخت صنوبر لانه بسازند.

در آغاز هر فصل معمولا نر ها  چندین منطقه مناسب را برای ساخت لانه انتخاب می کنند که ماده ها از میان آنها یک گزینه را برای ساخت لانه در نظر می گیرند. برای ساختن لانه ها از انواع و اقسام ضایعات مثل شن و ماسه استفاده می کنند که این ضایعات در کنار موراد دیگر به صورت لایه لایه در لانه‌ی آنها قرار می گیرد. این ضایعات تقریبا 9 اینچ قطر و 2 اینچ عمق دارند. عملیات لانه سازی معمولا از 35 روز تا 42 روز زمان می برد.

 مشخصات رفتاری

شاهین معمولی یک پرنده بسیار قوی است که به عنوان سریع ترین پرنده جهان شناخته می شود. میانگین سرعت پرواز آنها 38 تا 53 کیلومتر در ساعت است که این مقدار در زمانی که در پی طعمه باشد به مقدار 107 کیلومتر بر ساعت افزایش می یابد. زمانی که با طعمه شکار شده در هوا توقف می کنند و طعمه را با بال های بسته به پایین پرتاب می کند سرعتش به مقدار 383 کیلومتر در ساعت  می رسد که مقدار بسیار زیادی است. یکی از محققان که روی آموزش دادن شاهین ها مطالعاتی انجام داده است و موقعیت های بدن آنها را در شرایط مختلف مثل پیاده روی، پرواز معمولی و شکار مورد مطالعه قرار داده است و به این نتیجه دست یافته که سرعت آنها هنگام شیرجه زدن در آب بین 150 تا 200 مایل بر ساعت است. زمان شکار با تماشای یک لبه بلند شروع شده و به بالا رفتن از صخره و انجام شکار ختم می شود.

آنها به روش های مختلفی دست به شکار کردن پرنده ها می زنند که این روش ها با توجه به نوع شکار متفاوت خواهد بود. شاهین می تواند در ارتفاعات بلند، روی صخره ها و مناطقی با اراتفاعات کمتر، میان گله ها و روی دریاها، در نهایت روی زمین اقدام به شکار کردن طعمه خود کند.

نگهداری

شاهین های معمولی پس از سقوط جمعیتشان در سال 1950 که به دلیل مسمومیت بوده است، در سال 1970 به آرامی بهبود می یابند. همکارانی که در زمینه پرنده ها و حفاظت از آنها فعالیت دارند، جمعیت جهانی شاهین که تا به امروز پرورش داده شده است را 140000 نفر می دانند که از این تعداد 17 درصد در ایالات متحده، 5 درصد در کانادا و 5 درصد در مکزیک هستند. امروزه برای محافظت از این نژاد پرنده ها از روش های دیگری برای دفع حشرات استفاده می شود.

 

شکل و اندازه

شاهین معمولی بزرگ ترین نوع پرنده شاهین در اقلیم خود با بال های بال های بلند و تیز و دم بلند محسوب می شود. مطمئن باشین که به اندازه توجه به اندازه بال ها به شکل و طرح های روی آن هم دقت می کنید. بال های بلند، شکل ظاهری بلند تر و بزرگ تری را برای آنها می سازد. همانطور که در اکثر نژاد های پرنده نر ها از ماده ها کوچک تر هستند، شاهین ها در نوع نر اندازه کوچک تری خواهند داشت. بزرگ سالان به رنگ آبی خاکستری با یک قسمت سفید رنگ در زیر شکم و یک نوک تیز هستند. نوجوانان در همان رنگ با راه راه های عمودی در قسمت های خاصی هستند.

 

منبع: فارسی پت

 

 

 


نوشته شده در : جمعه 2 اسفند 1398  توسط : زارع.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات