امروز:

گربه بمبئی و میزان سازگاری

گربه بمبئی و میزان سازگاری

h312_t2.jpg

گربه بمبئی یک گربه باهوش است که علاقه زیادی به بازی کردن و جنب و جوش دارد  و می تواند استعداد های خود را در کنار خانواده‌ای که مایل به آموزش ترفندها و انجام بازی های تعاملی هستند، شکوفا کند.

مشخصات نژادی

رفتار محبت آمیز با خانواده: خوب

برخی از نژاد گربه ها معمولا مستقل هستند حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص خاص بزرگ شوند. دیگر نژاد ها به صورت خیلی صمیمی با یک شخص خاص پیوند می خورند و نسبت به سایر اشخاص بی تفاوت هستند. نژاد تنها عاملی نیست که بر میزان عاطفه تاثیر می گذارد. به طور کلی گربه هایی که در خانه ها با انسان ها بزرگ شده اند راحت تر پیوند می خورند و می توانند بهتر ارتباط برقرار کنند.

 

میزان ریزش مو: کم

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه شریک شوید، ابتدا باید با ریزش موهای گربه در محیط خانه کنار بیایید. با این حال میزان ریزش مو در نژاد های مختلف متفاوت خواهد بود. اگر اهل تمیزی و نظافت بیش از حد هستید بهتر است یک نژاد را انتخاب کنید که ریزش موی کمتری داشته باشد.

 

سلامت عمومی: خوب

به دلیل شیوه های نامناسب پرورش، برخی از نژاد ها مستعد ابتلا به یکسری مشکلات بهداشتی ژنتیکی هستند. این بدان معنا نیست که تمام گربه ها از یک نژاد به این بیماری یا بیماری ها مبتلا می شوند؛ یعنی آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر تمایل دارید گربه‌ی خاصی از یک نژاد را نگهداری کنید بهتر است با مشکلات ژنتیکی و بیماری های مربوط به آن نژاد آگاهی داشته باشید.

 

پتانسیل بازیگوشی: زیاد

برخی از گربه ها همانند بچگی های خود پر از انرژی و بازیگوشی هستند، در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند.

تمایل به سرو صدا کردن: معمولی

برخی از نژاد ها بیشتر از بقیه سرو صدا ایجاد می کنند. هنگام انتخاب نژاد در مورد نوع صدا و میزان سر و صدای گربه خوب فکر کنید تا در آینده به مشکل نخورید.

 

رفتار دوستانه با کودکان: خوب

تحمل کودکان به اندازی کافی می تواند مناسب باشد که بتوانید یک گربه یا حیوان خانگی را برای نگهداری انتخاب کنید. داشتن یک نگرش مثبت نسبت به دویدن کودکان و ایجاد سرو صدا توسط جوانان می تواند یک نوع رفتار دوستانه و محبت آمیز با کودکان در نظر گرفته شود. برای سایر نژاد گربه ها می توان گفت که با توجه به شخصیت و زندگی گذشته خود میزان صمیمیت و رفتار دوستانه آنها با کودکان متفاوت خواهد بود.

 

نظافت آسان: خوب

برخی از نژاد ها به نظافت خیلی کمی نیاز دارند و برخلاف آنها برای رعایت نظافت برخی گربه های دیگر باید مدام موهای آنها را شانه بزنید. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله کافی برای نگهداری و نظافت گربه هایی با میزان نظافت روزانه بالا دارید یا خیر؟

میزان هوش: زیاد

برخی از نژاد های گربه از دیگر نژاد ها باهوش تر هستند. ولی می توان گفت که تمام گربه ها اگر به شیوه‌ای مناسب با نژاد آنها از راه هایی تحریک ذهنی شوند، می توانند کار سخت خود درا به خوبی انجام دهند. اسباب بازی های تعاملی و خلاقانه، یک روش بسیار مناسب با تاثیرگذاری بالا انجام یک تمرین هوشمندانه توسط سایر گربه ها است.

 

رفتار دوستانه با حیوانات خانگی دیگر: خوب

دوستی با انسان ها یک چیز متفاوت از دوستی با سایر حیوانات خانگی دیگر است. برخی از گربه ها نسبت به گربه های دیگر بیشتر تمایل به رفتار دوستانه با حیوانات خانگی دیگر خواهند داشت.

اندازه: متوسط با نرهایی با وزن 3 تا 5 کیلوگرم و ماده ها با وزن 2 تا 4 کیلوگرم

پوشش خارجی: با پوشش خارجی کوتاه

رنگ: رنگ مشکی

طول زندگی: 12 تا 16 سال

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخچه

پرورش دهندگان گربه طی آزمایشهای بسیار زیادی، نژاد های متمایز جدیدی با تکیه بر جهش های ژنتیکی طبیعی و عبور از نژاد ها برای رسیدن به یک ظاهر، رنگ و الگوی جدید ایجاد می کنند. گربه بمبئی، که با توجه به نام عجیب و غریب یکی از بندر های هندوستان نام گذاری شده است، از تلاقی های بین نژاد برمه و سیاه آمریکایی ایجاد شده است تا شبیه به نژاد پلنگ سیاه باشد. پرورش دهنده حیوانات به نام نیکی هورنر از لوئیزویل کنتاکی، اعتبار خود را برای ساخت و گسترش گربه نژاد بمبئی در سال 1950 بدست آورد. هدف هورنر ایجاد یک گربه سیاه و براق با بدن قوی و خلق و خوی دوستانه بود. در سال 1978، انجمن هواداران گربه ها نژاد بمبئی را به رسمیت شناخت. امروزه این نژاد توسط تمام انجمن های گربه ها شناخته می شود.

شخصیت

گربه بمبئی، بسیار پر جنب و جوش و دوست داشتی است که به انسان ها علاقه زیادی دارد؛ همچنین می توان گفت با بسیاری از محیط ها و سبک های زندگی سازگار است. طبیعت آرام این گربه، او را به یک نوع و نژاد عالی برای نگهداری در آپارتمان تبدیل می کند و زندگی با سایر حیوانات خانگی را دوست دارد، اگر چه قطعا در این فکر بسر می برد که حیوان برتر باشد. همیشه باید انتظار داشته باشید که گربه بمبئی را در قسمت های گرم خانه پیدا کنید. بیشتر این گربه ها با صدایی متفاوت و بلند با خانواده خود ارتباط برقرار می کنند. اغلب گربه های بمبئی در بازی های واکشی (رفتن و آوردن) خوب هستند و بعضی از آنها یاد گرفته اند که در مکان های لیز و چسبناک راه بروند. او یک گربه باهوش است که علاقه زیادی به بازی کردن دارد و می تواند توسط خانواده فعال خود و آموزش یکسری ترفند ها شکوفا شود.

سلامتی

هم گربه های با اصل و نصب که اجداد قدیمی دارند و هم گربه هایی که به صورت ترکیبی از نژاد های دیگر ساخته شده اند، از بروز مشکلات بهداشتی متنوعی برخوردار هستند که ممکن است به صورت ژنتیکی به آن مبتلا شده باشند. بمبئی ها به طور کلی سالم هستند، اگر چه یکی از بیماریهای ژنتیکی که در برمه ها دیده شده است در بمبئی ها هم مشاهده شده است. این بیماری نقص جمجمه‌ا‌ی نام دارد.

گاهی اوقات با عنوان نقص سر نژاد برمه، ناهنجاری های مربوط به استخوان صورت که در بچه گربه های تازه متولد شده دیده شده است، مشاهده می شوند. این بچه گربه ها در حال بازسازی و درمان شدن هستند، بنابر این افرادی که بچه گربه های بمبئی خریداری می کنند با این مشکل رو به رو نخواهند شد؛ ولیکن پرورش دهندگان باید به دقت بر روی نژاد ها و ژن ها مطالعه کنند تا مطمئن شوند ژن هایی که پرورش می دهند مشکل خاصی نخواهند داشت.

 

مراقبت

پوشش خارجی کوتاه و براق گربه بمبئی را می توان به سادگی با استفاده از حرکت دست و یا با استفاده از مسواک برای جمع کردن و برداشتن موهای مرده یا جلوگیری از توزیع روغن های پوستی، به بهترین وجه ممکن تمیز کرد. بردن به حمام برای این نژاد بسیار ضروری است. دندان ها را مسواک بزنید تا از بیماری های پریودنتال جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه بهترین است ولی مسواک هفتکی می تواند بهتر است مسواک نزدن باشد. گوشه های چشم بمبئی را با استفاده از یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا هرگونه ترشح از بین برود. برای هر چشم از ناحیه جداگانه‌ای از پارچه استفاده کنید تا خطر ابتدا شدن به عفونت های چشمی را کاهش دهید. گوش ها را به صورت هفتگی چک کنید. اگر کثیف به نظر رسید می توانید با استفاده از یک پارچه نرم و تمیز و مقداری از محلول سرکه، سدر و آب آن ها را تمیز کنید.

محل زندگی آنها را بسیار تمیز نگه دارید. گربه های بمبئی مانند سایر نژاد ها بر روی بهداشت و نظافت مکان زندگی خود حساس هستند. اگر می خواهید برای محافظت از بمبئی خود از برخورد سایر حیوانات و حمله سگ ها یا سایر خطرات، آنها را داخل منزل نگهداری کنید گزینه‌ی مناسبی را انتخاب کرده اید.

پوشش خارجی و نظافت

گربه بمبئی به غیر از پوشش خارجی مشکی و دراماتیک خود ظاهری شبیه به برمه دارد، ولیکن می توان تفاوت هایی مانند بدن بزرگ تر و پاهای بلند تر را در ساختار جسمانی آنها مشاهده کرد. او یک سر گرد با گوش های متوسط دارد که از هم فاصله دارند. چشم هایش به رنگ طلا یا مس هستند و یک دم صاف با طول متوسط در ساختار جسمانی آن مشاهده می شود.

 

 

 

 

 

منبع:   فارسی پت

 


نوشته شده در : جمعه 2 اسفند 1398  توسط : زارع.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات