امروز:

معرفی کتاب دن کاسمورو

معرفی کتاب دن کاسمورو

 معرفی کتاب دن کاسمورو

دن کاسمورو که نخستین بار در سال ???? منتشر شد، اثری است از نویسنده‌ی محبوب برزیلی، ماشادو د آسیس که بسیاری از منتقدین آن را مانند دو اثر دیگر این نویسنده، یعنی خاطرات پس از مرگ براس کوباس و کینکاس بوربا از مهم‌ترین آثار این نویسنده و از ارزشمندترین آثار ادبیات رئال برزیل می‌دانند. کتاب دن کاسمورو اثر ماشادو د آسیس در ??? فصل کوتاه خاطرات بنتینیو سانتیاگو، ملقب به دن کاسمورو و دوران کودکی، نوجوانی و بزرگ‌سالی و ماجرای عشق و خیانت را روایت می‌کند. برگردان فارسی کتاب دن کاسمورو اثر ماشادو د آسیس با ترجمه‌ی عبدالله کوثری و از نشر نی در دسترس کتاب‌دوستان قرارگرفته است.

حسادت، موضوع قالب بیشتر آثار این نویسنده

ماشادو د آسیس به موضوع حسادت علاقه‌ی خاصی داشت و داستان بسیاری از آثارش نیز حول همین محور می‌چرخد. دن کاسمورو یکی از محبوب‌ترین آثار اوست ک هنوز هم که هنوز است در مدارس برزیل تدریس می‌شود. دن کاسمورو زندگی ماشادو د آسیس را که مترجم آثار شکسپیر بود بازتاب می‌دهد و تأثیر این نویسنده بر رئالیسم فرانسه را، به‌ویژه بر آثار بالزاک، گوستاو فلوبر و امیل زولا آشکار می‌کند. ماشادو د آسیس در رمان دن کاسمورو به آثار ادبی بزرگی چون هملت، رومئو و ژولیت و اتلو نیز اشاره دارد.

خیانت همسر

ماشادو د آسیس در رمان دن کاسمورو شکل دیگری از روابط خارج از ازدواج سنتی را به مخاطب نشان می‌دهد. داستان از دید شوهری روایت می‌شود که مورد خیانت همسر خود قرارگرفته است. دن کاسمورو با پیش روی در داستان به شرح داستان خیانت همسر عزیزش، کاپیتو، می‌نشیند که به گفته‌ی او، با نزدیکی با یکی از دوستان او به شوهر خود خیانت کرده و نتیجه‌ی این رابطه نیز پسری است که دن کاسمورو بعدها متوجه می‌شود فرزند حقیقی او نیست.

دن کاسمورو، رمانی بحث‌برانگیز از نگاه منتقدان برزیلی

با تمام این‌ها، حقایق و شواهدی که دن کاسمورو برای اثبات خیانت همسر به آن‌ها اشاره می‌کند را به‌راحتی می‌توان به روان رنجور او و پارانویا نسبت داد. گرچه دن کاسمورو، راوی داستان، خود هرگز این موضوع را نمی‌پذیرد اما ممکن است تمام این‌ها تنها محصول تخیل او باشند. بدین گونه تمام داستان از زبان راوی‌ای روایت می‌شود که سخنانش چندان قابل استناد نیست.

 مخاطب شاید هیچ‌گاه دقیقاً نداند که آیا کاپیتو به‌راستی به دن کاسمورو خیانت کرده است یا خیر. همین نکته سبب می‌شود که رمان دن کاسمورو به عقیده‌ی بسیاری منتقدین برزیل و طرفداران نویسنده، اثری جنجالی و بحث‌برانگیز باشد. به گفته‌ی دالتون ترویسان، نویسنده‌ی برزیلی، دن کاسمورو را نباید داستان خیانت کاپیتو که باید داستان حسادت دانست.

رئالیسم خاص ماشادو د آسیس

بسیاری بر این باورند که رمان دن کاسمورو اثر ماشادو د آسیس یکی از برگترین آثاری است که به زبان پرتغالی نوشته‌شده است. ماشادو د آسیس را استاد ادبیات امریکای لاتین می‌دانند و سبک رئال خاص او سبب می‌شود این اثر ارزش مطالعه و زمان شما را داشته باشد. دن کاسمورو الهام‌بخش آثار بسیاری بوده است و در سال ????، سریال کوتاهی نیز با اقتباس از این اثر و با عنوان کاپیتو منتشر شد.

خرید کتاب از سایت کاواک :

https://www.cavack.com/Item/5542

 


نوشته شده در : چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399  توسط : زارع.    نظرات() .

برچسب ها: کتاب ، سایت کاواک ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات